27 maart 2023 - door Redactie
Uit onderzoek van ING blijkt dat starters 32,9% van hun inkomen naar de het aflossen van de hypotheek zien gaan.
De hogere rentevoeten maken hypotheekleningen duurder en dat heeft een impact op het budget van gezinnen. Vorig jaar hadden zij gemiddeld 27% van hun inkomen nodig voor het betalen van hun hypotheek, vandaag is dat cijfer al gestegen naar 32,9%. Het gaat over een historisch hoog cijfer. Het gemiddelde over de afgelopen twintig jaar ligt namelijk op 25%.
Volgens ING moet een starter per maand nu gemiddeld 300 euro meer ophoesten om zijn hypotheek terug te betalen. Eind vorig jaar betaalden gezinnen gemiddeld 1.250 euro per maand af, vandaag is dit bedrag opgelopen tot zo'n 1.550 euro. Deze cijfers zijn gebaseerd op een gemiddelde woningprijs en een gemiddelde hypotheekrente.
Dit jaar zal de betaalbaarheid van woningen naar schatting weer verbeteren. Dat komt omdat er enerzijds loonsverhogingen zijn als gevolg van de hoge inflatie. Verwacht wordt dat het besteedbaar inkomen met gemiddeld 5,8% zal stijgen. Tegelijk staan de huizenprijzen onder druk. Wanneer de prijzen met 6% zouden dalen, zou nog zo'n 28,9% van het inkomen naar hypotheeklasten gaan.
Banken als ABN AMRO en Rabobank zien de huizenmarkt wel forser corrigeren in 2023. Zij verwachten dat de prijsdaling zich ook in 2024 nog wat zal verder zetten. Huizen zouden dan al snel 10% goedkoper zijn dan in 2022.
23 maart 2023
Steeds meer huurwoningen worden op de markt verkocht omdat de verhuurder het rendement fors ziet dalen.
Lees meer
16 maart 2023
Volgens Rabobank en ABN Amro zullen de huizenprijzen in de komende periode sterk corrigeren.
Lees meer
20 februari 2023
Een alleenverdienende starter kan in Nederland vrijwel geen woning kopen.
Lees meer
13 januari 2023
Voor het tweede kwartaal op rij zijn in Nederland de huizenprijzen verder gedaald.
Lees meer